Δεν σταματά να ονειρεύεται!

13 October 2022

Η Ελευθερία Μοσχάτου σε ένα πραγματικό ντέρμπι επί της Σλάβια Μπάνσκα Μπίστριτσα δεν κατάφερε να πάρει το εισήτηριο (58 - 61) για την πρόκριση στο Eurocup Γυναικών. Όλες οι παίκτριες «κατέθεσαν την ψύχη τους» στο παρκέ ως και το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά δεν τα κατάφεραν. Η ομάδα όμως δεν σταματά εδώ γιατι δεν παύει να ονειρεύεται...

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Με την Μπρίτανι Μπρούιερ και την Λίλιαν Καρακασίδου στο «τιμόνι», η Ελευθερία Μοσχάτου προηγήθηκε με 11- 8, με την Μπρούιερ να έχει έξι πόντους. Η Σλάβια με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» κατάφερε να μειώσει την διαφορά στον πόντο (13 – 12) και έπειτα να πάρει το πάνω χέρι και να κλείσει την 1η περίοδο με το εύστοχο τρίποντο της Άλεν (13 – 17).

Στην 2η περίοδο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (21 – 24), αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενες με την Άλεν πήραν πάλι το πάνω χέρι , προηγήθηκαν με 23 - 28 και έληξαν το ημίχρονο με 25 -32.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου η Ελευθερία άρχισε να μειώνει θεαματικά την διαφορά (34 – 40), η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη δεν άφηνε το παιχνίδι, η Σλάβια όμως πιέζοντας στο τέλος έκλεισε και το 3ο δεκάλεπτο με +3 (39 – 42).

Τελική ευθεία.. Η αδρεναλίνη τον θεατών είχε φτάσει στα ύψη, αφού ένα πραγματικό ντέρμπι είχε ξεκινήσει (43 – 44).Το τελευταίο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (48 – 49). Στο 5΄ οι φιλοξενούμενες με την Μάντιτς βγήκαν μπροστά με +3 (48 – 51), η Μπρούιερ όμως έδωσε την απάντηση της με ένα εύστοχο λέι απ (50 – 51).

Τα ηνία του σκορ στο 1΄ 45΄΄ έκλεψε η Σλάβια, καθώς κατάφερε να βγει μπροστά με +8 (50 – 58).Η Μπρούιερ και η Καρακασίδου έβαλαν στα 33’’ έβαλαν την ομάδα πάλι στο παιχνίδι. Είχαν μείνει 3’’ και η διαφορά ήταν στους +3, η Σλάβια πήρε τη νίκη με 58 – 61 και απέκλεισε την ελληνική ομάδα.

Ελευθερία Μοσχάτου – Σλάβια Μπράνσκα 58-61
Διαιτητές: Ζούπανσιτς (Σλοβενία) - Ιβάνοβιτς (Σερβία) - Ραντόνοβιτς (Μαυροβούνιο)
Τα Δεκάλεπτα: 13-17, 25-32, 39-42, 58-61
Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Μπρίβερ 16, Κάλογουέι 19 (2), Καρακασίδου 10 (1), Μυλωνάκη 4, Ζελιβάνσκι 6 (1), Μπαϊροβιτς 1, Νάτσκου 2, Σταμάτη, Στούπα.