Ελευθερία Μοσχάτου - Παναθηναϊκός 58-84

03 December 2022

Ο Παναθηναϊκός  ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής με την Ελευθερία Μοσχάτου, κάτι που απέδειξε και στο γήπεδο, νίκησε με 58-84.

Στον πάγκο της ομάδας μας βρέθηκε, προσωρινά, ο προπονητής της ανδρικής ομάδας, Γιώργος Σίμος! Οι πολυτιμότερες παίκτριες της σημερινής αναμέτρησης ήταν η  Κάλογουεϊ και η Μπρούερ οι οποίες είχαν 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Kοντά στο σκορ βρισκόντουσαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (6-7). Ο Παναθηναϊκός με τις Ριντ και Πότερ στο 6΄ πήραν ένα προβάδισμα ασφαλείας τον +6 πόντων (6-16). Η Ελευθερία προσπάθησε να μειώσει την διαφορά (11-23), οι φιλοξενούμενες όμως ήταν αυτές που κυριαρχούσαν στο παρκέ (13-28). Το δεκάλεπτο έληξε με (13-32), αλλά η αντεπίθεση συνεχίστηκε. Η ομάδα μας, με τις Μπρούερ και Κάλογουεϊ σημείωσε το (23-34) αλλά δεν είχε υπήρξε συνέχεια… Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη προηγήθηκε με 34-49, κλείνοντας το ημίχρονο με 38-52.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά, οι φιλοξενούμενες κρατούσαν τα ηνία του σκορ με 45-63. Η Αλεξανδρή με τα εύστοχο σουτ της έφτασε την διαφορά στους +20, γεγονός που σήμανε και το τέλος του ενδιαφέροντος για τον νικητή. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες χαλάρωσαν ο ρυθμός έπεσε, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 58-84.

Τα δεκάλεπτα: 13-32, 38-52, 49-65, 58-84