Back to Back to Final!

24 March 2023

Το «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου πήρε για 2η συνεχόμενη χρόνια η ομάδα μας, καθώς επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με 56-50.

Η Ελευθερία Μοσχάτου θα κληθεί να αντιμετωπίσει στον τελικό της Κυριακής τον Παναθηναϊκό (26/3, 14.00)

Με την Γωγώ Στάματη και το εύστοχο τρίποντο της άνοιξε η ομάδα του Γιώργου Σίμου το σκορ της αναμέτρησης (3-2). Η Νίκη Λευκάδας με την Δαμουλάκη πήρε το προβάδισμα (9-12).  Με την Κάλογουεϊ να κάνει την αρχή και την Στούπα να συνεχίζει αυτό που έχτισε η συμπαικτριά της, η ομάδα μας έκλεισε την 1η περίοδο με 15-13.

Την αρχή στην 2η περίοδο την έκανε πάλι η «καπετάννισσα» της Ελευθερίας , Γωγώ Σταμάτη (20-17). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο δεκάλεπτο, με  το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (23-22). Με  Κάλογουεϊ και Στούπα η Ελευθερία απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας την διαφορά  στο τέλος του ημιχρόνου στους +7 (31-24).

Στιο ίδιο μομέντουμ κύλισε και η 3η περίοδος, η ομάδα της Λευκάδας με την Φουράκη είχε επιστρέψει ξανά στην αναμέτρηση (34-29,, με την 3η περίοδο να λήγει με 43-38.

Στην 4η περίοδο ήρθαν τα πάνω- κάτω , η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι (48-48). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο δεκάλεπτο (49-50), με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (51-50) Με την ψυχραιμία όμως που διατήρησε η Ελευθερία Μοσχάτου και τις εύστοχες βολές της Καρακασίδου, πήρε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου με 56-50.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38, 56-50.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Κάλογουεϊ 7 (2/12 σουτ, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Στούπα 7 (1/8 τρίποντα), Καρακασίδου 17, Νάτσκου 6 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σταμάτη 10 (3/5 τρίποντα), Μπρούερ 9 (14 ριμπάουντ), Ταμπάκου.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Νανάκος): Δαμουλάκη 5 (2/12 σουτ, 7 ριμπάουντ), Οκόνορ 9 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάλα 3 (1), Αξιοπούλου, Αναστασοπούλου 6 (5 ριμπάουντ), Στακ 3 (0/9 σουτ, 3/3 βολές), Φουράκη 6 (2/7 δίποντα, 2/4 βολές), Κούκη 2, Κάρεϊ 16 (6/20 σουτ, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ).